W szkole uczono nas, że najważniejsze jest czytanie, pisanie i arytmetyka… Ale czy to prawda? Co o tym sądzisz?
Życie jednak rządzi się swoimi prawami i dzisiejsze obowiązki oraz wyzwania zawodowe nie opierają się jedynie na wykonywaniu utartych schematów – ważniejsza jest umiejętność tworzenia i odkrywania. Nie od dziś wiadomo, że wszelkie odkrycia i wynalazki dzisiejszego świata są dowodem na kreatywność człowieka.
O tym zresztą świetnie opowiada sir Ken Robinson w słynnym wystąpieniu na TED „Do schools kill creativity?” (link powyżej). Polecam zresztą wszystkie wystąpienia sir Ken Robinsona z nim w roli głównej (także to), ale także to w wersji whiteboard animation zrobionej w ramach serii RSA Animate):
Słowo pisane i matematyka stanowią rodzaj języka, którym posługujemy się przy tworzeniu modeli koncepcyjnych, myśleniu o świecie i komunikowaniu się z innymi. Innym, równie ważnym językiem jest język wizualny, którego używamy do opisywania i wyobrażania sobie pomysłów.
Dlatego też wielkie odkrycia, wyprawy, wynalazki były możliwe dzięki temu, że ich twórcy wizualizowali swoje pomysły, przedstawiali je za pomocą rysunków.
Od czego wobec tego zacząć?
Aby szkicować nie trzeba wielkich zdolności, wystarczy kartka i ołówek/długopis. Potrzeba jednak do tego wprawy, podobnie jak w pisaniu, czytaniu czy arytmetyce. Największą przeszkodą w doskonaleniu tego jest brak pewności siebie. Należy się przełamać, chociażby dlatego, że szkicowanie ma duży wpływ na zwiększenie tempa pracy.
Ćwiczenia przedstawione w książce
Ćwiczenie 1 – Alfabet wizualny
Glify – 12 podstawowych kształtów, za pomocą których można stworzyć dowolną wizualizację. Pierwsza szóstka to kształty linearne (inaczej płynne). Można je łączyć w łańcuch i są otwarte. Zaliczamy do nich: punkt, linię, kąt, łuk, spiralę i pętlę.
Kolejna szóstka to kształty zamknięte (formy) – wyglądają jak przedmiot, nie mają styczności z tłem. Są nimi: owal, oko, trójkąt, czworokąt, dom i chmura.
Za pomocą powyższych kształtów można narysować wszystko (w książce przykład narysowania liter alfabetu, liczb 0 – 9, przedmiotów codziennego użytku).
Ćwiczenie 2 -Rysowanie ludzi
Dzięki 12 podstawowym kształtom można narysować człowieka stojącego w miejsc u. Schody zaczynają się wtedy, gdy chcemy przedstawić jakieś działanie.
W książce znajduje się przykład narysowania człowieka wrzucającego list do skrzynki. Pierwszym krokiem jest wyobrażenie sobie tej sytuacji/bazowanie na obrazku, zdjęciu (później rysuje się już z głowy). Na co trzeba zwrócić uwagę rysując – kąt nachylenia ciała, punkt ciężkości, nogi (łączą korpus z podłożem, więc mają największy wpływ na pozycję ciała), ręce, kąt nachylenia szyi i głowy w stosunku do reszty ciała (są to 2 różne kąty), twarz, nos (dzięki niemu widać w jakim kierunku skłania się głowa).
Ćwiczenie 3 – Perspektywa
Często mamy opory przed nią, nie wiemy jak ją narysować. Istnieją jednak 3 proste metody do narysowania jej:
- perspektywa liniowa – kreślenie linii horyzontu na poziomie oka, ustalanie punktów znikających wzdłuż niej
- perspektywa równoległa – linie konstrukcyjne rysowane są równolegle do siebie, dzięki temu rysowana scena wydaje się rozchodzić w różnych kierunkach
- perspektywa egipska (najstarsza) – zamiast rysować rzeczy takimi jakie je widzimy, należy odwzorowywać je w takiej postaci w jakiej postrzega je nasz umysł (np. jeśli jakiś przedmiot widzimy z boku, rysujemy go z profilu); dzieci instynktownie rysują w taki sposób; celem jest przekazanie istoty przedmiotu, np. rysunek kota nie musi dokładnie przypominać zwierzęcia, ale powinno oddawać jego ogólną ideę.
Chwaling:
Jak Ci się podobają te ćwiczenia? Wykorzystałaś/eś je? Zachęcam Cię do wysłania swoich rysunków na maila: kontakt@klaudiatolman.pl, albo zostawienie ich komentarzach poniżej!
Opracowanie: Marta Staroń-Młot
Na podstawie książki: „Gamestoring. Gry biznesowe dla innowatorów.”