Jesteś w #TeamZAJAWKA i należysz
do Klubu Zajawkowiczów (Ryślenia)?
To jest cieplutki, przyjemny, pachnący świeżym pieczywem, soczystą mandarynką i dopiero co zaparzoną kawą kącik dla wszystkich aktualnych i przyszłych zajawkowiczów i pasjonatów, a także i wszystkich tych zbłąkanych ciekawskich, którzy kliknęli w to miejsce, no bo co, do licha, miałoby się tu znajdować?!
Znajdziesz tu:
- logotypy i grafiki do pobrania;
- różne darmowe materiały , dzięki którym można się rozwijać jako psychofan ryślenia,
- wszelkie wzmianki prasowe, blogowe i telewizyjne, w jakich była mowa o mnie albo o moich działaniach, dzięki którym będziesz móc rozwinąć swoją wiedzę;
- moje zdjęcia do pobrania (można drukować w A3, wywieszać na ścianie, tak jak w latach 90-tych wieszałam Jacksona i DiCaprio 😂 … nie no błagam, nie róbcie tego);
- linki do moich aktualnych albo nadciągających projektów (Test na Psychofana, anglojęzyczny kurs „How To Rock In The Visual World?”, Konkursy Niedorzeczne, itp.);
- otwarte rekrutacje (do tzw. Brygady Rezerwowych Ryślicieli® i Ryślicielek®)
- … i wiele, wiele innych.
Gdzie chcesz się dostać?
W Teście Psychofana czeka na Ciebie 12 zamkniętych pytań (z jedną prawidłową odpowiedzią), które sprawdzają poziom Twojego psychofaństwa. Po kiego grzyba miał(a)byś ten Test robić? Słuchaj tego:
Jeśli odpowiesz prawidłowo na przynajmniej:
9 z 12 pytań (75%)
… wówczas dostajesz za kompletną darmoszkę unikatowy Słownik Ikon Psychofańskich, a w nim:
- 124 rysunki idealne do praktykowania myślenia wizualnego i brylowania dzięki nim na salonach,
- 93 pojęcia (takie jak chociażby: zgoda, kisiel, e‑learning, no i najważniejsze – koń),
- 820 haseł (np. wspólnota, rozpędzony, głośno, czary),
- a to wszystko na 28 smakowitych stronach okraszonych również żartobliwo-edukacyjnym wstępem Ryślicielki®.
Plik ten (wzbogacony kilkunastoma dodatkowymi ikonkami) już wkrótce będzie dostępny do kupienia w moim sklepie (za ok. 29 – 45zł), ale Ty jako Psychofan będziesz miał go za FREE! No jak mi powiesz, że to się nie opyla, to przecież się uduszę śmiechem
Konkursy niedorzeczne:
Zobacz listę otwartych aktualnie konkursów i weź w nich udział!
Zdjęcia mej paszczy i ciała
Jeśli potrzebujesz moich zdjęć (do promocji naszego wspólnego przedsięwzięcia, boś jest moim partnerem) albo do wywieszenia mnie na ścianie i dorysowania mi wąsów i braku przedniego uzębienia – pobierz paczkę ZIP ze wszystkimi fotami.
Zdjęcia paszczy oraz Pytajniaków
Jeśli potrzebujesz moich zdjęć z udziałem Pytajniaków (do promocji naszego wspólnego przedsięwzięcia, boś jest moim partnerem) – pobierz paczkę ZIP ze fotami, w których cieszę się do moich Pytajniaków jak co druga kobieta na zdjęciach stockowych cieszy się do sałatki albo jabłka.
Logotypy
Jeśli potrzebujesz mojego logo (w kilku wersjach) przydatnego do promocji naszych wspólnych przedsięwzięć – to jest miejsce złożenia Twojego myszkowego kliku.
Grafiki dla Brygady RR®
Jeśli należysz do Brygady Rezerwowych Ryślicieli (Brygada RR®) i zabierasz się za działania dla mnie, to pobieraj w te pędy tę paczkę z materiałami: logotypy, moje kultowe bazgrołowe tło i inne dobroci, które przydadzą Ci się przy ghostwritingu (dla) mnie:
Media o mnie
TVP – program „Pytanie na Śniadanie”
W trakcie programu śniadaniowego, Klaudia opowiada o tym jak szybko i efektywnie można uczyć się i zapamiętywać treści, wykorzystując prosty rysunek, symbole i kolory.
TVN – program „Ugotowani”
Odcinek programu transmitowanego na TVN-ie „Ugotowani”, w którym bierze udział Klaudia Tolman. Jaką atrakcję przygotowała dla swoich gości? Nie zgadniecie…! Kulinarne KALAMBURY! 😛
Webcaster
Ponad godzinny wywiad z Klaudią Tolman, w którym porusza kwestię przekazywania złożonych koncepcji za pomocą myślenia wizualnego. Nie trzeba mieć talentu do rysowania, wystarczy zacząć. Dzięki myśleniu wizualnemu można zaktywizować kreatywnie zespół, przygotować ciekawą prezentację, przekazać w sposób zrozumiały nasze pomysły.
Telewizja Rodin
W wywiadzie dla telewizji Rodin, Klaudia opowiada o ścieżce swojej kariery jako trener myślenia wizualnego, oraz czym się różni od innych trenerów. Dodatkowo wyjaśnia czym jest myślenie wizualne, a także w jaki sposób można je wykorzystać.
Podcast #agencja – Klaudia Tolman i Maciej Budkowski z ExplainVisually.co
Dlaczego wszyscy gramy z klientami w kalambury? I dlaczego, gdy gramy w nie słabo, to spada nam sprzedaż? O tym oraz takich tematach jak składanie szafek z IKEI, silniki rakietowe i najtrudniejszy projekt w historii naszej firmy, czyli arabskie diety odchudzające, opowiadaliśmy w podcaście #agencja.
Rozmowę prowadził Paweł Zawadzki z AveNewMedia.
[listopad 2018]
O stoickim stylu życia – rozmowa z Klaudią Tolman
W szczerej rozmowie dwojga stoików (Andrzej Bernardyn z Klaudią Tolman), zastanawia się nad tym, jak we współczesnym świecie można żyć po stoicku i jak to robić mądrze. Klaudia opowiada o tym, jak stoicyzm pomógł jej przetrwać najtrudniejszy czas w jej życiu – po tragicznej śmierci jej narzeczonego. Andrzej rewanżuje się historią o swoim uzależnieniu oraz o stoickiej samokontroli. Jest też o tym, jak poradzić sobie w dobie koronawirusa. Wszystko w serdecznej, luźnej atmosferze.
[wrzesień 2020]
Jak myślenie wizualne może usprawniać biznes? – Klaudia Tolman w podcaście „B2B i innowacje od kuchni” firmy Explain Visually
Jak myślenie wizualne pomaga nam na drodze, lotnisku i na spotkaniach biznesowych? Jak pracownicy IKEA dzięki myśleniu wizualnego spojrzeli inaczej na ścieżkę zakupową klienta? W jaki sposób tekst również może być przejawem myślenia wizualnego? Dlaczego wyświechtana góra lodowa (czyli metafora) nadal trafia na slajdy. Podstawy naukowe myślenia wizualnego: o teorii podwójnego kodowania prof. Pavio i teorii funkcjonowania pamięci Baddleya. 4 kroki myślenia wizualnego: patrz, zobacz, wyobraź sobie, pokaż. O metaanalizie kilkudziesięciu badań nt. zapamiętywania informacji z różnych rodzajów komunikatów. O tym wszystkim posłuchasz w podcaście 🙂
[listopad 2021]
Przekaz wizualny to czyste złoto – Klaudia Tolman w podcaście „Jak rzucić etat” Michała Blocha
Przekaz wizualny to czyste złoto – Klaudia Tolman opowie, czym się zajmuje jako Ryślicielka®! Klaudia stworzyła markę Explain Visually, która pomaga firmom wizualnie pokazać, co mają na myśli. Co to oznacza w praktyce? Dowiesz się, słuchając podcastu. Tego odcinka podcastu posłuchasz (m.in):
🎙na Spreakerze: https://bit.ly/jakrzucicetat-50-spreaker
🎙w Apple Podcasts: https://bit.ly/jakrzucicetat-50-apple
🎙na Spotify: https://bit.ly/jakrzucicetat-50-spotify
[listopad 2021]
Polskie Radio
Dyskusja wokół książki „Informacja jest piękna”, w której autor stworzył zestaw diagramów z przeróżnymi informacjami, wyglądających jak piękne obrazy. „To zbiór bardzo różnych tematów, od duchowości po gastronomię, a wszystko pokazane jest bardzo wizualnie” – podkreśla Klaudia Tolman.
Polskie Radio
Rysowanie w ujęciu psychologicznym. W audycji biorą udział Klaudia Tolman – trenerka myślenia wizualnego oraz Anna Kędzierska – trenerka i psycholog. Do rysowania nie potrzeba zdolności artystycznych, gdyż jest to naturalna umiejętność każdego człowieka. Rysunek jest uniwersalnym językiem, którym się posługujemy.
Polskie Radio Czwórka
Klaudia Tolman opowiada o myśleniu wizualnym. Wyjaśnia czym ono jest, jak wpływa na proces zapamiętywania, w jaki sposób można je wykorzystać (np. lista zakupów, notatki na studiach). Mówi także jak rysowanie wpływa na naszą kreatywność.
TOK FM
Rozmowa z Klaudią Tolman i Olą Krawczyk w audycji pt. „Strefa Szefa”. Dziewczyny opowiadają o tym czym jest myślenie wizualne oraz w jaki sposób wykorzystać je w biznesie. Przekonują, że rysowanie na ważnych spotkaniach wcale nie jest infantylne, a wręcz przeciwnie – potrafi wzmocnić przekaz treści i zapamiętywanie, ukazać ważny proces w firmie.
Radio Kampus
Klaudia opowiada o myśleniu wizualnym, wyjaśnia czym jest, jak ono się przejawia, gdzie je można wykorzystać (np. w nauce, w planowaniu, w zarządzaniu projektami). Klaudia zapewnia, że wszystko można narysować, nawet pojęcia abstrakcyjne.
Radio Freee – audycja Freeewolnie nakręceni #22
Gościem audycji jest Klaudia Tolman. Opowiada o nieszablonowych metodach uczenia się oraz notowania. Czym jest myślenie wizualne, sketchnoting – jak można to wykorzystywać w praktyce, a także jakie z tego płyną korzyści. Ponadto Klaudia dzieli się swoim doświadczeniem dotyczącym zestawów narzędzi i technik dla początkujących.
Radio Bemowo.fm
Klaudia Tolman opowiada o rysowaniu, byciu trenerem wizualnym, zakładaniu własnej firmy, szkoleniach dla firm. To jednocześnie dość historyczny wywiad: ta stacja radiowa już niestety bowiem nie istnieje (a Klaudia od dawna nie mieszka już na Bemowie).
Wystąpienie na TEDx Warsaw University of Technology
Występ Klaudii Tolman na konferencji z cyklu TEDx organizowanej na Politechnice Warszawskiej. Klaudia wraz ze swoim partnerem (życiowym i biznesowym!) Michałem Trochimczykiem opowiada o tym jak zaczęła się ich przygoda z rysowaniem oraz co im to daje w codziennym życiu.
Wystąpienie na TEDx Wrocław
Kawałek papieru, ołówka i umysłu – tyle wystarczy nam do rozbudzenia kreatywności. Klaudia przekonuje, że wszystko można narysować oraz że każdy może rysować. Rysowanie to naturalna czynność dla każdego człowieka, robimy to już od dziecka.
Wystąpienie na TEDx Sopot
Klaudia, która na co dzień zajmuje się myśleniem wizualnym, w trakcie wystąpienia opowiedziała o tym jak rysowanie pomogło jej spełnić marzenia z dzieciństwa.
Zmiana (w) pracy
„Kim była Ryślicielka® zanim stała się Ryślicielką®” to wystąpienie w czasie spotkania Projektu „Zmiana (w) pracy”. Klaudia, jako, że w swoim życiu miała 11 oficjalnych prac, z chęcią dzieli się swoimi naukami i drogą, jaką pokonała, zanim w 100% zajęła się myśleniem wizualnym.
Forum „Innowacje i idee przyszłości”
Klaudia w trakcie wystąpienia mówi, że nawraca ludzi na rysowanie, zachęca do powrotu do dziecięcej wolności i kreatywności poprzez rysunek.
24h Kobiecości
Klaudia zachęca kobiety do wykorzystania kredek, flamastrów i notesu, aby spróbować rysunkowych ćwiczeń, które wyzwolą na nowo twórczą energię, energię dziecka.
BRIEF.PL
Rozmowa z Klaudią Tolman i Maciejem Budkowskim na temat tego jak powstała agencja ExplainVisually.co specjalizująca się w skomplikowanych tematach. Jako wyróżnieni w 8. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie opowiadają o tym czym zajmuje się ich firma, jakie przeżyła wzloty oraz trudne chwile, a także jakie mają plany na rozwinięcie działalności.
Bloomberg Businessweek
W linku jest tylko początek artykułu; pełna wersja jest w wydaniu papierowym. Klaudia opowiada o usprawnianiu komunikacji w biznesie za pomocą rysunku.
InnPoland
Klaudia, jako pionierka graphic recordingu w Polsce wypowiada się na temat swojej pracy graphic recordera – jak to wygląda od kuchni, z jakim kosztem muszą się liczyć firmy zamawiające taką usługę.
NaTemat.pl
Myślenie wizualne jest w stanie zmienić odbiór nawet najbardziej nudnej konferencji lub spotkania. O pracy graphic recordera opowiada Klaudia Tolman i Natalia Klonowska (Jadźka Rysuje).
Nowy Marketing
Klaudia odpowiada na pytanie czy każdy umie rysować, dlaczego myślenie wizualne działa, do czego się przydaje, jak można je praktykować.
W INSIGHT
Klaudia opowiada o rzuceniu pracy, założeniu własnej firmy i radzeniu sobie ze śmiercią ukochanego i partnera biznesowego w jednym. 100% Klaudii i 100% szczerości.
Magazyn psychologiczny „Tu i Teraz”
Klaudia opowiada o swojej pracy Ryśliciela®, co miało wpływ na wybranie takiej ścieżki zawodowej, co lubi w swojej pracy oraz jakie cechy powinna posiadać osoba, która pracuje jako trener, graphic recorder lub.. aktorka rysującej ręki w firmie produkującej filmy rysunkowe.
Aude
Klaudia opowiada o „smaczkach” bycia graphic recorderem, co jest najważniejsze w tej pracy, czy należy się wcześniej do tego przygotować – a może… pójść na żywioł?
Project Managerka
Klaudia opowiada o swojej drodze Ryśliciela®, jak w codzienności wykorzystuje myślenie wizualne oraz w jaki sposób zachęcić dorosłych ludzi, aby odkryli w sobie swoje „wewnętrzne dziecko”.
Zwrotnica.net
Czym jest potęga wizualizacji? Czy może to mieć wpływ na osiągnięcie naszego wymarzonego celu? Dlaczego rysowanie pobudza kreatywność i poszerza horyzonty? Na te i inne pytania odpowiada Klaudia w wywiadzie pt. „Narysuj sobie zmianę”.
Inspiratorki
Klaudia opowiada o swojej drodze zawodowej jaką przebyła,aby stać się finalnie Ryślicielem®. Mówi też o tym jak w praktyce wyglądają ciemne strony „bycia na swoim”. Niezależnie od wszystkiego, wywiad pięknie puentuje słowami: „Dobrem warto się dzielić, bo wraca zawsze!”. Znajdziesz go tutaj: Twój panel » Kurs Kreatorka 2016 » Kreatywne Działania Moduł 4 »
BusinessMarketer.pl LINK?
Autorem tekstu jest właściciel bloga BusinessMarketer.pl, który w marcu 2018 roku uczestniczył w szkoleniu otwartym Klaudii. Opowiada o swoich odczuciach związanych z myśleniem wizualnym oraz o wrażeniach po warsztacie.
SPEC Babka
Klaudia znalazła się wśród 12 wyróżnionych kobiet, jak pisze autorka: „(…) o których zapomniały Wysokie Obcasy Extra w artykule dotyczącym najlepszych mówców w Polsce”.
PathFinding.pl
Klaudia opowiada o swojej pracy, motywacji, sposobach, które pomagają jej w działaniu. Wspomina również swoją mentorkę, która bezpośrednio wpłynęła na jej rozwój zawodowy.
Suprise Planner LINK?
W ramach tematu o mapie marzeń, Klaudia opowiada co jest istotą myślenia wizualnego. Nie trzeba być uzdolnionym plastycznie, aby rysować swoje myśli.
Tygrysy Biznesu
Klaudia opowiada o tym jak myślenie wizualne (a konkretnie graphic recording) zmienia konferencje. Zapis wizualny buduje zaangażowanie wśród uczestników oraz pomaga uporządkować informacje. Wywiad jest dostępny zarówno w wersji papierowej jak i online.
Magazyn SENS
Czym jest Ryślenie? Jak myślenie wizualne wpływa na nasze życie? Jakie są obszary jego wykorzystania? Dlaczego warto prowadzić swój własny dziennik rysunkowy? O tym wszystkim opowiada Klaudia Tolman w lipcowym wydaniu magazynu SENS (wywiad jest dostępny w wersji papierowej – lipiec 2018).
Personel Plus
Klaudia opowiada o myśleniu wizualnym w HR – jak zwiększać zaangażowanie pracowników przy użyciu rysowania i materiałów wizualnych. Okazuje się bowiem, że w HR’rze, myślenie wizulane może być wykorzystane już na etapie samych ofert pracy, potem na etapie dalszej rekrutacji, na spotkaniu, czyli rozmowie rekrutacyjnej z kandydatem. A kiedy już kandydat staje się pracownikiem, możemy go efektywniej wdrażać przy użycia szeroko pojętego myślenia wizualnego.
Glamour
Klaudia opowiada o rysowaniu, potędze obrazka oraz o prowadzeniu „Cudownika”, czyli dziennika rysunkowego. Wywiad jest dostępny zarówno w wersji papierowej (kwiecień 2017 nr 04) jak i online.
Magazyn toruński „Toronto”
Krótki artykuł jednej z uczestniczek warsztatów prowadzonych przez Klaudię, odbywających się w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Pisze o swoich wrażeniach z warsztatów, o tym jak prosty rysunek może być silny w przekazie.
Tutaj jestem opiekunem karty SZKICOWANIE
Projektowanie efektywnych szkoleń. Learning Battle Cards.
Koncepcja Learning Battle Cards jest rezultatem współpracy trojga autorów od wielu lat działających na rynku usług szkoleniowych i doradczych, którzy stworzyli metodę pozwalającą każdej osobie zainteresowanej rozwojem kadry szybko i łatwo wybrać z bogactwa praktyki uczenia najlepsze opcje i potem skutecznie wprowadzać je w organizacji.
How to rock a TED talk
Wywiad (w języku angielskim), w którym udzielam wskazówek dla osób przygotowujących się do TEDx‑a.
Do tych książek/kalendarzy wykonywałam ilustracje:
TVP – program „Pytanie na Śniadanie”
W trakcie programu śniadaniowego, Klaudia opowiada o tym jak szybko i efektywnie można uczyć się i zapamiętywać treści, wykorzystując prosty rysunek, symbole i kolory.
TVN – program „Ugotowani”
Odcinek programu transmitowanego na TVN-ie „Ugotowani”, w którym bierze udział Klaudia Tolman. Jaką atrakcję przygotowała dla swoich gości? Nie zgadniecie…! Kulinarne KALAMBURY! 😛
Webcaster
Ponad godzinny wywiad z Klaudią Tolman, w którym porusza kwestię przekazywania złożonych koncepcji za pomocą myślenia wizualnego. Nie trzeba mieć talentu do rysowania, wystarczy zacząć. Dzięki myśleniu wizualnemu można zaktywizować kreatywnie zespół, przygotować ciekawą prezentację, przekazać w sposób zrozumiały nasze pomysły.
Telewizja Rodin
W wywiadzie dla telewizji Rodin, Klaudia opowiada o ścieżce swojej kariery jako trener myślenia wizualnego, oraz czym się różni od innych trenerów. Dodatkowo wyjaśnia czym jest myślenie wizualne, a także w jaki sposób można je wykorzystać.
Podcast #agencja – Klaudia Tolman i Maciej Budkowski z ExplainVisually.co
Dlaczego wszyscy gramy z klientami w kalambury? I dlaczego, gdy gramy w nie słabo, to spada nam sprzedaż? O tym oraz takich tematach jak składanie szafek z IKEI, silniki rakietowe i najtrudniejszy projekt w historii naszej firmy, czyli arabskie diety odchudzające, opowiadaliśmy w podcaście #agencja.
Rozmowę prowadził Paweł Zawadzki z AveNewMedia.
[listopad 2018]
O stoickim stylu życia – rozmowa z Klaudią Tolman
W szczerej rozmowie dwojga stoików (Andrzej Bernardyn z Klaudią Tolman), zastanawia się nad tym, jak we współczesnym świecie można żyć po stoicku i jak to robić mądrze. Klaudia opowiada o tym, jak stoicyzm pomógł jej przetrwać najtrudniejszy czas w jej życiu – po tragicznej śmierci jej narzeczonego. Andrzej rewanżuje się historią o swoim uzależnieniu oraz o stoickiej samokontroli. Jest też o tym, jak poradzić sobie w dobie koronawirusa. Wszystko w serdecznej, luźnej atmosferze.
[wrzesień 2020]
Jak myślenie wizualne może usprawniać biznes? – Klaudia Tolman w podcaście „B2B i innowacje od kuchni” firmy Explain Visually
Jak myślenie wizualne pomaga nam na drodze, lotnisku i na spotkaniach biznesowych? Jak pracownicy IKEA dzięki myśleniu wizualnego spojrzeli inaczej na ścieżkę zakupową klienta? W jaki sposób tekst również może być przejawem myślenia wizualnego? Dlaczego wyświechtana góra lodowa (czyli metafora) nadal trafia na slajdy. Podstawy naukowe myślenia wizualnego: o teorii podwójnego kodowania prof. Pavio i teorii funkcjonowania pamięci Baddleya. 4 kroki myślenia wizualnego: patrz, zobacz, wyobraź sobie, pokaż. O metaanalizie kilkudziesięciu badań nt. zapamiętywania informacji z różnych rodzajów komunikatów. O tym wszystkim posłuchasz w podcaście 🙂
[listopad 2021]
Przekaz wizualny to czyste złoto – Klaudia Tolman w podcaście „Jak rzucić etat” Michała Blocha
Przekaz wizualny to czyste złoto – Klaudia Tolman opowie, czym się zajmuje jako Ryślicielka®! Klaudia stworzyła markę Explain Visually, która pomaga firmom wizualnie pokazać, co mają na myśli. Co to oznacza w praktyce? Dowiesz się, słuchając podcastu. Tego odcinka podcastu posłuchasz (m.in):
🎙na Spreakerze: https://bit.ly/jakrzucicetat-50-spreaker
🎙w Apple Podcasts: https://bit.ly/jakrzucicetat-50-apple
🎙na Spotify: https://bit.ly/jakrzucicetat-50-spotify
[listopad 2021]
Polskie Radio
Dyskusja wokół książki „Informacja jest piękna”, w której autor stworzył zestaw diagramów z przeróżnymi informacjami, wyglądających jak piękne obrazy. „To zbiór bardzo różnych tematów, od duchowości po gastronomię, a wszystko pokazane jest bardzo wizualnie” – podkreśla Klaudia Tolman.
Polskie Radio
Rysowanie w ujęciu psychologicznym. W audycji biorą udział Klaudia Tolman – trenerka myślenia wizualnego oraz Anna Kędzierska – trenerka i psycholog. Do rysowania nie potrzeba zdolności artystycznych, gdyż jest to naturalna umiejętność każdego człowieka. Rysunek jest uniwersalnym językiem, którym się posługujemy.
Polskie Radio Czwórka
Klaudia Tolman opowiada o myśleniu wizualnym. Wyjaśnia czym ono jest, jak wpływa na proces zapamiętywania, w jaki sposób można je wykorzystać (np. lista zakupów, notatki na studiach). Mówi także jak rysowanie wpływa na naszą kreatywność.
TOK FM
Rozmowa z Klaudią Tolman i Olą Krawczyk w audycji pt. „Strefa Szefa”. Dziewczyny opowiadają o tym czym jest myślenie wizualne oraz w jaki sposób wykorzystać je w biznesie. Przekonują, że rysowanie na ważnych spotkaniach wcale nie jest infantylne, a wręcz przeciwnie – potrafi wzmocnić przekaz treści i zapamiętywanie, ukazać ważny proces w firmie.
Radio Kampus
Klaudia opowiada o myśleniu wizualnym, wyjaśnia czym jest, jak ono się przejawia, gdzie je można wykorzystać (np. w nauce, w planowaniu, w zarządzaniu projektami). Klaudia zapewnia, że wszystko można narysować, nawet pojęcia abstrakcyjne.
Radio Freee – audycja Freeewolnie nakręceni #22
Gościem audycji jest Klaudia Tolman. Opowiada o nieszablonowych metodach uczenia się oraz notowania. Czym jest myślenie wizualne, sketchnoting – jak można to wykorzystywać w praktyce, a także jakie z tego płyną korzyści. Ponadto Klaudia dzieli się swoim doświadczeniem dotyczącym zestawów narzędzi i technik dla początkujących.
Radio Bemowo.fm
Klaudia Tolman opowiada o rysowaniu, byciu trenerem wizualnym, zakładaniu własnej firmy, szkoleniach dla firm. To jednocześnie dość historyczny wywiad: ta stacja radiowa już niestety bowiem nie istnieje (a Klaudia od dawna nie mieszka już na Bemowie).
Wystąpienie na TEDx Warsaw University of Technology
Występ Klaudii Tolman na konferencji z cyklu TEDx organizowanej na Politechnice Warszawskiej. Klaudia wraz ze swoim partnerem (życiowym i biznesowym!) Michałem Trochimczykiem opowiada o tym jak zaczęła się ich przygoda z rysowaniem oraz co im to daje w codziennym życiu.
Wystąpienie na TEDx Wrocław
Kawałek papieru, ołówka i umysłu – tyle wystarczy nam do rozbudzenia kreatywności. Klaudia przekonuje, że wszystko można narysować oraz że każdy może rysować. Rysowanie to naturalna czynność dla każdego człowieka, robimy to już od dziecka.
Wystąpienie na TEDx Sopot
Klaudia, która na co dzień zajmuje się myśleniem wizualnym, w trakcie wystąpienia opowiedziała o tym jak rysowanie pomogło jej spełnić marzenia z dzieciństwa.
Zmiana (w) pracy
„Kim była Ryślicielka® zanim stała się Ryślicielką®” to wystąpienie w czasie spotkania Projektu „Zmiana (w) pracy”. Klaudia, jako, że w swoim życiu miała 11 oficjalnych prac, z chęcią dzieli się swoimi naukami i drogą, jaką pokonała, zanim w 100% zajęła się myśleniem wizualnym.
Forum „Innowacje i idee przyszłości”
Klaudia w trakcie wystąpienia mówi, że nawraca ludzi na rysowanie, zachęca do powrotu do dziecięcej wolności i kreatywności poprzez rysunek.
24h Kobiecości
Klaudia zachęca kobiety do wykorzystania kredek, flamastrów i notesu, aby spróbować rysunkowych ćwiczeń, które wyzwolą na nowo twórczą energię, energię dziecka.
BRIEF.PL
Rozmowa z Klaudią Tolman i Maciejem Budkowskim na temat tego jak powstała agencja ExplainVisually.co specjalizująca się w skomplikowanych tematach. Jako wyróżnieni w 8. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie opowiadają o tym czym zajmuje się ich firma, jakie przeżyła wzloty oraz trudne chwile, a także jakie mają plany na rozwinięcie działalności.
Bloomberg Businessweek
W linku jest tylko początek artykułu; pełna wersja jest w wydaniu papierowym. Klaudia opowiada o usprawnianiu komunikacji w biznesie za pomocą rysunku.
InnPoland
Klaudia, jako pionierka graphic recordingu w Polsce wypowiada się na temat swojej pracy graphic recordera – jak to wygląda od kuchni, z jakim kosztem muszą się liczyć firmy zamawiające taką usługę.
NaTemat.pl
Myślenie wizualne jest w stanie zmienić odbiór nawet najbardziej nudnej konferencji lub spotkania. O pracy graphic recordera opowiada Klaudia Tolman i Natalia Klonowska (Jadźka Rysuje).
Nowy Marketing
Klaudia odpowiada na pytanie czy każdy umie rysować, dlaczego myślenie wizualne działa, do czego się przydaje, jak można je praktykować.
W INSIGHT
Klaudia opowiada o rzuceniu pracy, założeniu własnej firmy i radzeniu sobie ze śmiercią ukochanego i partnera biznesowego w jednym. 100% Klaudii i 100% szczerości.
Magazyn psychologiczny „Tu i Teraz”
Klaudia opowiada o swojej pracy Ryśliciela®, co miało wpływ na wybranie takiej ścieżki zawodowej, co lubi w swojej pracy oraz jakie cechy powinna posiadać osoba, która pracuje jako trener, graphic recorder lub.. aktorka rysującej ręki w firmie produkującej filmy rysunkowe.
Aude
Klaudia opowiada o „smaczkach” bycia graphic recorderem, co jest najważniejsze w tej pracy, czy należy się wcześniej do tego przygotować – a może… pójść na żywioł?
Project Managerka
Klaudia opowiada o swojej drodze Ryśliciela®, jak w codzienności wykorzystuje myślenie wizualne oraz w jaki sposób zachęcić dorosłych ludzi, aby odkryli w sobie swoje „wewnętrzne dziecko”.
Zwrotnica.net
Czym jest potęga wizualizacji? Czy może to mieć wpływ na osiągnięcie naszego wymarzonego celu? Dlaczego rysowanie pobudza kreatywność i poszerza horyzonty? Na te i inne pytania odpowiada Klaudia w wywiadzie pt. „Narysuj sobie zmianę”.
Inspiratorki
Klaudia opowiada o swojej drodze zawodowej jaką przebyła,aby stać się finalnie Ryślicielem®. Mówi też o tym jak w praktyce wyglądają ciemne strony „bycia na swoim”. Niezależnie od wszystkiego, wywiad pięknie puentuje słowami: „Dobrem warto się dzielić, bo wraca zawsze!”. Znajdziesz go tutaj: Twój panel » Kurs Kreatorka 2016 » Kreatywne Działania Moduł 4 »
BusinessMarketer.pl LINK?
Autorem tekstu jest właściciel bloga BusinessMarketer.pl, który w marcu 2018 roku uczestniczył w szkoleniu otwartym Klaudii. Opowiada o swoich odczuciach związanych z myśleniem wizualnym oraz o wrażeniach po warsztacie.
SPEC Babka
Klaudia znalazła się wśród 12 wyróżnionych kobiet, jak pisze autorka: „(…) o których zapomniały Wysokie Obcasy Extra w artykule dotyczącym najlepszych mówców w Polsce”.
PathFinding.pl
Klaudia opowiada o swojej pracy, motywacji, sposobach, które pomagają jej w działaniu. Wspomina również swoją mentorkę, która bezpośrednio wpłynęła na jej rozwój zawodowy.
Suprise Planner LINK?
W ramach tematu o mapie marzeń, Klaudia opowiada co jest istotą myślenia wizualnego. Nie trzeba być uzdolnionym plastycznie, aby rysować swoje myśli.
Tygrysy Biznesu
Klaudia opowiada o tym jak myślenie wizualne (a konkretnie graphic recording) zmienia konferencje. Zapis wizualny buduje zaangażowanie wśród uczestników oraz pomaga uporządkować informacje. Wywiad jest dostępny zarówno w wersji papierowej jak i online.
Magazyn SENS
Czym jest Ryślenie? Jak myślenie wizualne wpływa na nasze życie? Jakie są obszary jego wykorzystania? Dlaczego warto prowadzić swój własny dziennik rysunkowy? O tym wszystkim opowiada Klaudia Tolman w lipcowym wydaniu magazynu SENS (wywiad jest dostępny w wersji papierowej – lipiec 2018).
Personel Plus
Klaudia opowiada o myśleniu wizualnym w HR – jak zwiększać zaangażowanie pracowników przy użyciu rysowania i materiałów wizualnych. Okazuje się bowiem, że w HR’rze, myślenie wizulane może być wykorzystane już na etapie samych ofert pracy, potem na etapie dalszej rekrutacji, na spotkaniu, czyli rozmowie rekrutacyjnej z kandydatem. A kiedy już kandydat staje się pracownikiem, możemy go efektywniej wdrażać przy użycia szeroko pojętego myślenia wizualnego.
Glamour
Klaudia opowiada o rysowaniu, potędze obrazka oraz o prowadzeniu „Cudownika”, czyli dziennika rysunkowego. Wywiad jest dostępny zarówno w wersji papierowej (kwiecień 2017 nr 04) jak i online.
Magazyn toruński „Toronto”
Krótki artykuł jednej z uczestniczek warsztatów prowadzonych przez Klaudię, odbywających się w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Pisze o swoich wrażeniach z warsztatów, o tym jak prosty rysunek może być silny w przekazie.
Tutaj jestem opiekunem karty SZKICOWANIE
Projektowanie efektywnych szkoleń. Learning Battle Cards.
Koncepcja Learning Battle Cards jest rezultatem współpracy trojga autorów od wielu lat działających na rynku usług szkoleniowych i doradczych, którzy stworzyli metodę pozwalającą każdej osobie zainteresowanej rozwojem kadry szybko i łatwo wybrać z bogactwa praktyki uczenia najlepsze opcje i potem skutecznie wprowadzać je w organizacji.
How to rock a TED talk
Wywiad (w języku angielskim), w którym udzielam wskazówek dla osób przygotowujących się do TEDx‑a.
Do tych książek/kalendarzy wykonywałam ilustracje:
Darmówki do pobrania
Jak nagrywać (mi) filmiki z video rekomendacją
Jeśli stoisz o krok od zamówienia Taika Waititi do nagrania produkcji filmowo-rekomendacyjnej z Twoim udziałem, to zatrzymaj swe konie! Nie potrzebujesz tego. Za to potrzebujesz tego pliku z instruktażem, jak nagrać mi filmik z video-rekomendacją.
Kartka dziękczynna
Wzór kartki dziękczynnej do samodzielnego uzupełnienia. Sama ją kiedyś zrobiłam Jadźce (znacie Jadźkę? JadźkaRysuje.pl jest cudna!) i uznałam, że możecie też sobie z niej korzystać w dogodnym do tego momencie.
Tło do mema
Tło z rysunkiem tego niedorzecznie uhahanego berbecia, mogące służyć za bazę do stworzenia przez Ciebie, drogi Psychofanie, mema. Możesz mi go potem odesłać i jak mi się spodoba (jak mi się nie spodoba, to w sumie też), to sprezentuję Ci mazaki albo własnoręcznie przeze mnie wykonany rysunek 😄
3 ćwiczenia na kreatywność
Trzy szablony z trzema ćwiczeniami na kreatywność do wykorzystania na szkoleniach, warsztatach, webinarach, gdzie tam sobie chcesz. Dostaniesz zatem: test zdań niedokończonych, test niezwykłych zastosowań Guilforda oraz łańcuch skojarzeń. Pierwotnie materiał był dostępny tylko dla moich Ryślubentów (możesz do nich dołączyć i jako pierwszy dostawać kolejne materiały!), a teraz wrzucam to dla wszystkich. A niech mają! Przecież #dobremSięTrzebaDzielićBoSięWtedyMnoży ☺️
Brygada RR® – dołącz do nas!
Szukam nieustająco cudnych ludzi do mojej Brygady Rezerwowych Ryślicieli® (Brygada RR®).
Kogo jednak NIE SZUKAM?
A jeśli byłaś/eś na moim szkoleniu, wypełnij proszę moją ankietę poszkoleniową.
Dzięki temu będę wiedziała, co było świetne, a nad czym potrzebuję popracować 😉
Social media różne (dla psychofanów):
Kup moje książki w wersji papierowej na Amazon, kup coś ode mnie w ramach wyprzedaży garażowej (Vinted, Allegro, OLX), dostań coś ode mnie za darmo (w ramach rozdawania „nieprzydasi” na Muralu) albo śledź moje czytelnicze poczynania (GoodReads):
FAQ – czyli #DzielęSięDobrem
Na jakim sprzęcie rysujesz / jaki sprzęt polecasz?
Mój sprzęt to iPad Pro (3. generacji) w rozmiarze 12,9 cala o pojemności 256 GB. Rysuję w płatnej aplikacji Procreate (przez wielu uznana za najlepszą aplikację do rysowania cyfrowego, ma doskonałe value for money!) dedykowanym do tego rysikiem firmy Apple (tzw. Apple Pencil). Do pełnej radości z tego sprzętu używam też klawiatury Smart Keyboard, dzięki której iPad w zasadzie zastępuje mi laptopa. Jestem tym sprzętem zachwycona, jestem (i pewnie pozostanę!) mu wierna, bo niczego mu nie brakuje. Ale! Osobom szukającym tańszej i nie makowskiej alternatywy polecam się przyjrzeć produktom firmy Wacom (produkują profesjonalne tablety dla artystów, grafików, architektów) – mają zróżnicowaną gamę produktów i można wybrać i tańsze, i droższe. Konkretnego modelu nie jestem w stanie polecić, bo korzystałam z ich tabletu lata świetlne temu i nie orientuję się już teraz na bieżąco.
Ile kosztują Twoje usługi?
To zależy od usługi. Od usługi i od wielu innych rzeczy: od języka, od terminu (jak chcesz „na już” albo „na za tydzień” to płacisz czasem i dwa razy więcej niż „na za miesiąc”), od mojego czasu pracy (ilość godzin), od przyjętej formuły (działania offline vs działania online). Chciałabym móc wrzucić na stronę uproszczony cennik, ale nie da się tego tak uprościć. Moje usługi to nie są kajzerki, że kosztują 45 groszy za sztukę. Moja praca w języku polskim jest tańsza, po angielsku droższa. Poza samym wynagrodzeniem dolicza się także koszty dojazdu, noclegu, przygotowania materiałów dla Klienta, pracy koncepcyjnej, wydruku zeszytów ćwiczeń… W sytuacji, w której mój klient ma ułańską fantazję skomplikowanych procedur wewnętrznych i ma terminy płatności powyżej 30 dni - kwota na FV w całości rośnie o 30%. Ale kiedy mogę używać moich własnych rysunków stworzonych dla Klienta w moim portfolio – dostaje rabat. No i weź zrozum, weź odpowiedz na pytanie! 😉 Jak chcesz wycenę konkretnej usługi w konkretnym terminie, napisz do nas, a moja prawa ręka, Marta Staroń wszystko Ci elegancko wyceni na podstawie excela.
Czy robisz czasem szkolenia za darmo / za uśmiech / za wpis do portfolio?
W 99% przypadków odpowiedź brzmi: NIE. Za pracę się płaci. Ten 1% to 4 przypadki w ciągu roku, kiedy (raz na kwartał) robię coś za śmieszne, symboliczne pieniądze (np. dla fundacji) albo nawet całkowicie za darmo. Mój czas kosztuje. Dlatego, jeśli robię coś, nie dostając za swój czas pieniędzy, to oczekuję dostania czegoś w zamian w barterze.
Czy kręcisz jeszcze te filmy rysunkowe?
Ja osobiście swoją ręką i struną głosową nie, bo – uwielbiam w ten sposób januszować – „mam od tego ludzi” ;P Ja nakręciłam 86 pierwszych filmów w naszej historii, jakie stworzyliśmy jako ExplainVisually.co, ale potem zatrudniłam lepszych od siebie i robią to nasi scenarzyści, storyboardziści, rysownicy i montażyści (w sumie około 20 osób rozproszonego zdolnego zespołu). Więc jeśli chcesz film – pisz do mnie, to Cię przekieruję gdzie trzeba, albo bezpośrednio na czesc@explainvisually.co.
Dlaczego na końcu słowa Ryśliciel®️ albo Ryślicielka®️ jest to r w kółeczku (®️)?
Wytłumaczyłam to kiedyś na moim blogu, tu jest odpowiedź:
Dlaczego Ryśliciel® jest tylko jeden?
Jakie najlepiej kupić mazaki / narzędzia rysunkowe?
Nie ma piśmideł idealnych. Tu jest jak z gaciami, nie każdemu pasują te same: jeden nosi stringi, drugi bokserki, jeden lubi śledzie, a drugi jak mu z gęby jedzie, no nie dogodzisz. Niemniej: są pewne kryteria, którymi sugeruję się kierować.
Po pierwsze: skład chemiczny tuszu. Ja preferuję markery wodne (niealkoholowe), bo alkoholowe mazaki zawsze będą przebijać na drugą stronę kartki (i walą niemiłosiernie, a weź to wdychaj pół dnia). Ale oczywiście wodnym (nawet permenentnym!) mazakiem nie napiszesz czegoś trwale po śliskiej powierzchni (wówczas trzeba alkoholu, czyli permanentnego alkoholowego mazaka, takiego jak są często po pisania do płytach CD / DVD). Ale jednocześnie, jeśli chcę mieszać kolory na kartce, wówczas potrzebuję mazaka akwarelowego. A do rysowania trwałym nieprzezroczystym śladem (nawet białym po czarnej powierzchni!) nadaje się tylko mazak akrylowy.
Po drugie: ekologiczność (a więc i ekonomiczność) pisadła. Bardzo sobie cenię, kiedy nie muszę wyrzucać narzędzia po tym, jak się wypisze (ile to plastiku i tworzyw sztucznych, Matka Ziemia płacze i umiera, ludzie drodzy!!). Lubię, gdy mogę uzupełnić mazak tuszem, wymienić jego zmechaconą końcówkę, obudowę itd. W tym przoduje niemiecka firma Neuland.
Po trzecie: sama końcówka (ścięta, pędzelkowa, półpędzelkowa, okrągła, kaligraficzna etc.). No idzie zwariować! Końcówków jak psów i niewykastrowanych kotów. Część ludzi zachwyca się mazakami pędzelkowymi (które fenomenalnie zmiękczają i wysmuklają nasze rysunki, ale chwilę zajmuje nauczenie się ich działania), część ludzi ich nie cierpi (i woli klasycznie okrągłą końcówkę, albo skośną, która też wymaga wprawy, ale można jednym mazakiem pisać na 3 różne sposoby).
Jakie polecasz grupy rysunkowe na Facebooku?
Grup się na FB namnożyło milion dwieście i ciężko mi już nad tym zapanować, polecić je wszystkie (a czasem też odróżnić jedną od drugiej ;P). Ja sama założyłam grupę Myślenie Wizualne (ryślenie), którą oczywiście polecam. Z godnych uwagi jest międzynarodowa grupa Graphic Facilitation, grupa Gabrysi Borowczyk, czyli FLIPOWANIE® i facylitacja graficzna, a z tych nastawionych bardziej na wątek edukacyjny czy szkolny jest grupa agaty Baj MYŚLOGRAFIA oraz grupa Mateusza Łyska Rysuję dla moich uczniów.
Jak to się stało, że stałaś się Ryślicielką®️?
O tym opowiadałam już wielokrotnie, więc żeby się nie powtarzać, polecam na przykład wystąpienie z 2019 z konferencji „Charmsy Biznesu” albo wystąpienie w ramach inicjatywy „Zmiana (w) pracy” z 2016 roku (obydwa wystąpienia dostępne tutaj).
Co robisz z włosami, że są takie piękne?
Myję, mylypaństo, myję! Myję co drugi albo nawet trzeci dzień. Za czasow długich włosów myłam je zawsze na noc i szłam spać z mokrymi, dzięki czemu rano były pięknie poskręcane i bardzo nawilżone. Od kiedy oddalam (po raz drugi!) włosy na rzecz Fundacji Rak’nRoll w ramach akcji Daj Włos!, czyli od kiedy mam włosy sięgające ledwo za ucho, zmieniłam tryb mycia włosów i nieco zainteresowałam się tzw. włosingiem. Myję już teraz włosy rano, używam przy tym jakiegoś aktywatora skrętu a także żelu do włosów kręconych Curlmelon firmy Hairy Tales Cosmetics (polecam!). Nie mam przy tym jednego sprawdzonego szamponu ani odżywki, raczej testuje je cały czas. Ale ważne: szampon rozrzedzam najpierw wodą i solidnie myję skórę głowy uzyskaną w ten sposób „wodą szamponową”, a po dwukrotnym umyciu nakładam odżywkę i rozczesuję włosy „do góry nogami”, czyli z łbem na dole. Z tą samą głową na dole spłukuję włosy. Generalnie nie lubię poświęcać za dużo czasu na dbanie o mój wygląd, bo moje życie daje mi o wiele ciekawsze alternatywy, ale jak chcecie się nauczyć we włosy, to koniecznie odwiedźcie stronę Agnieszki Niedziałek www.NaPiekneWlosy.pl.
Gdzie kupujesz te wszystkie obłędne kolorowe sukienki i spódnice?
W kilku miejscach: Okee, Dzień Dobry Sklep, MuuKreacje, Vippi Design, Joka Handmade, Livia Clue, Marie Zélie (i inne). Generalnie cenię sobie polskie marki, uwielbiam materiały naturalne a jak jeszcze do tego sukienka albo spódnica ma kieszeni, no to biere to w ciemno.